Zadaj pytanie
22 października 2014 22:35

Mniejsze włókna mięśniowe

Czy to prawda że gdy robimy trening dużymi ciężarami i mała ilość powtórzeń to pracują głównie duże włókna mięśniowe? Jeżeli tak, to ma to wpływ w wyglądzie przy końcówce redukcji ?
1923
0

Witaj.


       Mięśnie składają się z kilku rodzajów włókien. Do tych podstawowych zaliczamy:
- włókna szybkokurczliwe zwane białymi (FT): charakteryzują się małą zawartością mioglobiny, nielicznymi mitochondriami, małą aktywnością enzymów oddechowych, dużą aktywnością ATP-azy miozynowej i enzymów glikolitycznych. Szybko się kurczą i rozkurczają ale i szybko się męczą. Przewaga procentowa tych włókien jest charakterystyczna dla osobników o predyspozycjach szybkościowych. Praktycznie nie podlegają wytrenowaniu.


Warto dodać, że siła skurczu tych włókien jest duża lub średnia. W organizmie wyróżniamy dwa rodzaje włókien szybkokurczliwych:
odporne na zmęczenie (tlenowo – glikolityczne; typu IIA lub FOG)
podatne na zmęczenie (glikolityczne; typu IIX lub FG)
Oba typy różnią się średnia (IIA) i małą (IIX) kapilaryzacją (unaczynieniem). Różnice dotyczą także zawartości tłuszczów obojętnych w mięśniu, średnia we włóknach IIA, mała we włóknach IIX. włóknach typu IIA zachodzą przemiany metaboliczne tlenowo – beztlenowe, natomiast we włóknach IIX dominują już głownie procesy beztlenowe.


- włókna wolnokurczliwe, zwane czerwonymi (ST): są dokładnym przeciwieństwem tych powyższych. Charakteryzują się dużą zawartością mioglobiny i ilością mitochondriów, dużą aktywnością enzymów oddechowych, natomiast małą ATP-azy miozynowej i enzymów glikolitycznych. Skurcz i rozkurcz jest powolny, ale zdolne są do długotrwałej pracy, stąd też przewaga procentowa tych włókien jest charakterystyczna dla osób o predyspozycjach wytrzymałościowych. W przeciwieństwie do włókien FT podlegają zmianom pod wpływem treningu. W organizmie człowieka przeważają w mięśniach, które zmuszane są do długotrwałej pracy, np. w mięśniu plaszczkowatym łydki.


       Wracając do Twojego pytania, kiedy ćwiczymy z dużym obciążeniem, a małą ilością powtórzeń pracują głownie włókna białe. Ciężko określić efekt końcowy, jeśli nie widzi się danej osoby, ponieważ jedni maja predyspozycje siłowo-szybkościowe, inni wytrzymałościowe. U tych pierwszych mięśnie, w których dominują włókna białe będą większe, bardziej zbite. U wytrzymałościowców raczej opornie idzie budowa dużej muskulatury. Mięśnie te są na ogół mniejsze i mniej zbite. Proponuję abyś zrobił cykl na rzeźbę i sam ocenił jak reagują na taki dobór obciążeń Twoje mięśnie.

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie