Zadaj pytanie

Do Michała: "Gruby ektomorfik"

Witam,
byłem u dietetyka który dokonał u mnie analizy składu ciała.

W skrócie: 23% BF i ok 5kg deficytu w masie mięśniowej. Mam 186cm wzrostu i ważę 82,7kg, BMI i nawodnienie organizmu w porządku. Natomiast właśnie te proporcje tłuszcz do mięsni są nie bardzo.

Zacząłem dietę redukcyjną i zmianę nawyków. Jem posiłki 5 razy dziennie. Moje zapotrzebowanie kaloryczne to 3900 kalorii w dni treningowe oraz 1950 kalorii w fazie spoczynku. Staram się trzymać 2000-2500 kalorii dziennie.

PYTANIE: jaki trening będzie tu najbardziej efektywny i ile dni w tygodniu? czy BCAA i kreatyna na początku przygody będą tu wskazane czy odpuścić sobie suplementację. Jakie proporcje makroskładników będą najodpowiedniejsze? (w obenej chwili staram się to bilansować z nastawieniem na nadwyżkę białka i ograniczenie węgli).

Chudnąć i nabierać masy mięśniową na raz? czy to w ogóle możliwe? W którym kierunku zacząć w takiej sytuacji.

pozdrawiam,
Krzysiek
1273
9
dodał odpowiedź 24 września 2014 17:31
Masz dietę dobrze dopiętą? Kup witaminy od Trec. Zacznij najpierw redukcję, którą możesz podkręcić spalaczem tłuszczu.a i jaki masz staż na siłowni?? Bo jeśli krótki to suplementacja jest nie wskazana BCAA czy jakiegoś typu kreatynom.
dodał komentarz 24 września 2014 17:50
Dieta wydaję mi się dopięta na 100% moich możliwości. Co do spalaczy tłuszczu to dzięki za podpowiedź. Nie orietnowałem się w tym zakresie. Sprawdzę co polecają. Staż na siłowni na razie początkowy - dopiero zaczynam trening strikte siłowy. Wcześniej domowa siłownia nieregularnie + bieganie. ps. dlaczego nie wskazane jest BCAA i kreta? rozwiniesz jakoś?
dodał komentarz 24 września 2014 22:19
Bo to są twoje początki z siłownią. A suplementy powinno się stosować po kilku miesiącach treningu a nie na samym początku więc możesz się z nimi wstrzymać. Teraz zadbaj głównie o dietę i odpowiedni poziom białka w niej bo to też pomaga na redukcji.
dodał odpowiedź 24 września 2014 22:19
Coś dziwnie wyznaczyłeś tą kaloryczność. Powinno być tak, że obliczasz ilość kalorii potrzebną do utrzymania wagi przy twojej aktywności fizycznej i na redukcji obcinasz maks 500 kcal. Dodatkowo dokręcasz śrubę cardio. Jak zaczynasz przygodę z siłownią to odpuść suplementy i zainwestuj tą kasę np: w dobrego trenera i dietę. Niemożliwe jest jednoczesne budowanie masy i gubienie tłuszczu naturalnie.
dodał komentarz 24 września 2014 22:20
Ustalenie zapotrzebowania kalorycznego. Na samym początku należy obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, jakie mamy w ciągu dnia. Jak z pewnością już wiecie, kaloria jest to energia którą spalamy nie tylko podczas wysiłku, ale również podczas myślenia, zakupów, spaceru, trawienia posiłku czy nawet odpoczynku! Wszystkie te straty należy pokryć, dostarczając kalorii (energii) z pożywienia. Podstawowym celem odżywiania dla człowieka powinno być: - podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych, czyli podstawowa przemiana materii PPM – BMR) - regulację termogenezy (TEF) - zaspokojenie wydatku energetycznego w trakcie aktywności fizycznej (TEA) - oraz pozostałe kalorie, które spalamy podczas standardowych czynności dnia codziennego (NEAT) Wymienione powyżej elementy, składają się na CPM (całkowita przemiana materii). Jak więc powinno wyglądać to w praktyce? CPM = BMR + TEF + TEA + NEAT 1) BMR. – podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne (ilość kcal jaką organizm musi otrzymywać, aby podtrzymać podstawowe funkcje życiowe w pozycji leżącej): Dla kobiet: 665.09 + [9.56 x M(kg)] + [1.85 x h(cm)] – [4.67 x W(lata)] Dla Mężczyzn: 66.47 + [13.75 x M(kg)] + [5 x h(cm)] – [6.75 x W(lata)] 2) TEF – termiczny efekt pożywienia: BMR x 0,1 (10%) 3) Obciążenie pracą wykonywaną w ciągu: - Niewielki wysiłek i Średni wysiłek (praca głównie siedząca, bardzo mało ruchu np. praca przy komputerze) zapotrzebowanie podstawowe mnożymy razy 0.3 – (30%). – proponuje korzystać z tej wartości. - Duży wysiłek – zapotrzebowanie podstawowe mnożymy razy 0,5 – (50%). 4) Dla osób ćwiczących - Osoby początkujące = 300 kcal - Średnio zaawansowani i zaawansowani = 400 kcal 5) Aby otrzymać CPM dodajemy poszczególne punkty: 1+2+3+4=… kcal, składające się na całkowite dzienne zapotrzebowanie. Uzyskana wartość kaloryczna jest niezbędna, aby podtrzymywać masę ciała. W zależności od celu diety powinno się ją korygować o odpowiedni współczynnik Trec Nutrition Akademia Instruktorów Sportu S4
dodał komentarz 24 września 2014 23:05
Hej pisałem odpowiedź ale widzę, że coś się nie dodało więc piszę raz jeszcze ;) Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Co do kaloryczności to fakt pomyliłem się coś - moja kaloryczność w czasie dnia przy aktywności powinna wynosić 3487 kalorii. Dietetyk zalecił ucinkę - 1000 kalorii. Nie przekraczanie dziennie 2500 kalorii. Zastanowiło mnie zdanie: "Niemożliwe jest jednoczesne budowanie masy i gubienie tłuszczu naturalnie". To w jaki sposób to możliwe? No od października już będę mieć ułożony plan na pewno do grudnia. W dietę i jakość już leci kasa... wiadomo. Muszę przemyśleć jeszcze te cardio. Nie wiem czy dam radę ponieważ mocno przykładam się do treningu siłowego. Staram się by trening trwał ok 1 h. Nie wiem czy 1,5h będę mieć energię kilka razy w tygodniu... :/
dodał komentarz 24 września 2014 23:20
Możliwe jest podzielenie tego na cykle. Najpierw redukcja, potem reverse diet i stopniowo wchodzi na masę.
dodał odpowiedź
dodał komentarz 24 września 2014 22:58
Rafał dzięki za wskazówki. Ostatnio pomyliłem się z tym 3900 kalorii. Wg testu wyszło 3487 kalorii - to jest zapotrzebowanie przy mojej aktywności. Dietetyk zalecił ucinkę - 1000 kalorii. Generalnie nie przekraczanie 2500 kalorii. Hmmm widzę, że zdania co do supli są podzielone. Albo wynika z tego jedno: jak na mój niski poziom doświadczenia na razie sobie darować? i zacząć po 3-6 miesiącach? Tak się zastanawiam w sumie tylko po co czekać przecież procesy zachodzą podobnie i tu i tu... BCAA okołotreningowo chroniły by mieśnie a kreta zwiększała by siłę przy dość niskiej kaloryczności posiłków w czasie dnia. No muszę chyba jeszcze to wszystko na spokojnie przemyśleć.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie