Jak stosować monohydrat kreatyny
Monohydrat kreatyny to podstawowa i zarazem jedna z częściej wybieranych form tego suplementu. Znakomicie sprawdza się przy budowaniu masy mięśniowej, a do tego wpływa na podniesienie możliwości wysiłkowych ćwiczącego. Warto zatem wiedzieć jak stosować monohydrat kreatyny.
Jak stosować monohydrat kreatyny?
Monohydrat kreatyny, tak jak i inne rodzaje tego suplementu, należy stosować w okresowych cyklach. Z reguły trwają one od 4 tygodni do 6 tygodni, aczkolwiek zdarzają się sytuacje, że cykl warto przedłużyć na przykład do 8 tygodniu. Względem dawkowania z reguły wyróżnia się dwie podstawowe opcje. Pierwsza obejmuje stosowanie kreatyny w dwóch dawka, po 5g każda. Wówczas przyjmujemy pierwszą porcję z rana, na czczo (lub przy posiłku nie zawierającym tłuszczów). Druga porcja przypada na czas posiłku potreningowego. W dni wolne od treningu pierwsza dawka przypada standardowo (np. w białkiem serwatkowym) do pierwszego posiłku, natomiast drugą porcję spożyj na około 15-20minut przed posiłkiem w ciągu dnia.
Faza ładowania
Drugą metodą jest stosowanie monohydratu kreatyny z tak zwaną fazą ładowania. Co zgodnie ze źródłami i w przypadku monohydratu kreatyny przynosiło znacznie lepsze rezultaty względem poprawy możliwości wysiłkowych. Wszystko to dzięki o wiele większemu wysyceniu mięśni kreatyną. Metoda z ładowaniem obejmuje krótszy okres czasu, aczkolwiek większe dawki dziennie suplementu. Warto wtedy stosować monohydrat kreatyny w ilościach około 20-30g na dzień przez 10 dni, a następnie przejść na dawki 10-15g przez kolejny okres czasu. Oczywiście osoba bardziej wytrenowana, mająca znacznie większe ilości beztłuszczowej masy ciała może bardziej przybliżać się do górnej granicy dawek stosowania monohydratu kreatyny przy fazie ładowania.
Transportery kreatyny
Na cyklu kreatynowym, co dotyczy również monohydratu, można – a nawet wskazane jest – stosować transportery kreatyny, środki poprawiające wchłanianie czy ogólnie poprawiające działanie związku. Do takich zaliczymy np. sód, witaminę B6, węglowodany, ALA czy astragalus (traganek). Dobrym pomysłem może okazać się przyjęcie monohydratu z porcją aminokwasów rozgałęzionych (BCAA).
http://relentlessgains.com/how-and-when-to-take-creatine-monohydrate/
http://www.trecnutrition.com/wiadomosci/pokaz/Kreatyna-wszystko-co-musisz-o-niej-wiedziec