Czym jest objętość treningowa?
Plan treningowy powinien być skomponowany w sposób szczegółowy i przede wszystkim indywidualny. Pod uwagę należy brać zarówno optymalną dla organizmu intensywność, jak i objętość treningową. Te dwa czynniki składają się na uzyskanie pożądanych rezultatów.
Czym jest objętość treningowa?
Objętość treningowa jest niezmiernie istotną kwestią przy planowaniu sesji treningowych. W zasadzie jest to ilość powtórzeń oraz serii, jakie wykonujemy podczas danego treningu. Bardziej profesjonalnie można powiedzieć, że objętość treningowa to ilość pracy fizycznej, którą wyrażamy poprzez ilość serii oraz powtórzeń wykonywanych z danym obciążeniem na treningu. Nie bez powodu wspominamy o obciążeniu, gdyż tonaż, czyli łączna ilość kilogramów z jakimi ćwiczymy na danej sesji jest nieodłączną częścią objętości. Czyli: ilość powtórzeń oraz serii pomnożona przez obciążenie.
Objętość a intensywność.
Można powiedzieć, że objętość treningowa i intensywność poniekąd kłócą się ze sobą. Wszystko dlatego, że ćwicząc na małym ciężarze jesteśmy w stanie wykonywać treningi o dużej objętości, aczkolwiek kosztem intensywności. Kiedyś określało się objętość treningową w dwojaki sposób. Mianowicie: jako całkowitą ilość obciążenia z jakim ćwiczyliśmy na treningu lub też jako całkowitą ilość wykonanych podczas sesji treningowej powtórzeń. Obecnie zestawiamy obie te wartości.
Idealny plan treningowy
Komponowanie planu treningowego jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Należy odpowiednio dobrać zarówno objętość treningową, jak też intensywność czy częstotliwość sesji. Często jest tak, że jeśli objętość będzie zbyt niska, to nasz trening może nie być odpowiednio stymulującym bodźcem dla mięśni. Natomiast zbyt wysoka wartość może powodować zbyt szybkie wystąpienie zmęczenia.
Dobór odpowiedniej objętości.
Objętość treningowa może zależeć od wielu czynników. Bierzemy pod uwagę: cel treningowy, nasze predyspozycje i stopień wytrenowania, poziomu aktywności fizycznej i intensywności. Dla przykładu, jeśli możemy pozwolić sobie na większą częstotliwość treningu i stanowi on dl nas pewne „wyładowanie” po stresującym dniu, to wybieramy raczej opcję o niskiej objętości i średniej intensywności. Grunt by organizm dał radę odpowiednio się zregenerować. W momencie, gdy mamy znacznie mniej czasu i częstotliwość spada, to dobrym wyjściem może okazać się objętość na średnim poziomie, aczkolwiek przy wysokiej intensywności. Pamiętajmy jednak o zmianie bodźców z czasem oraz o właściwej odnowie psycho – fizycznej.
https://www.aworkoutroutine.com/optimal-workout-volume/