Gaba- fakty i mity
GABA (kwas gamma-aminomasłowy) jest jednym z silniejszych depresyjnych substancji neuroaktywnych w ludzkiej tkance mózgowej. Bierze udział w szerokim zakresie działań hamujących i depresyjnych wspoldzislając z przywspółczulnym układem nerwowym (PNS). Jest syntetyzowany bezpośrednio z pobudzającego neuroprzekaźnika - glutaminianu przez enzym dekarboksylazę glutaminianową i można go przekształcić w odwrotną stronę do glutaminianu poprzez cykl kwasu trójkarboksylowego.
MIT: nie jesteśmy w stanie wpływać na ilość GABA w OUN
Wydaje się, że zmiany w stężeniach GABA w mózgu i ogólnoustrojowe stężenia GABA mogą odzwierciedlać się nawzajem i że zmiany w jednym układzie powodują zmiany w drugim.
Wychwyt GABA przez mózg jest wysoki przy niefizjologicznie niskich poziomach i ma niski współczynnik wychwytu przy wyższych stężeniach niefizjologicznych. Zjawisko to jest spowodowane tym, że GABA jest jest czynnikiem hamujących transport do mózgu, zdolnym do blokowania własnego transportu w dawkach wyższych od normalnych. Dzięki temu mechanizmowi neurologiczne poziomy GABA pozostają niezmienne.
Samohamowanie GABA nie może zatrzymać całego transportu do mózgu, a najwyższa zarejestrowana wartość hamowania wynosi 80%. Dlatego “superładowanie” (podawanie GABA w dużych ilościach) może być w stanie przezwyciężyć samohamownie poprzez pasywną dyfuzję.
W przypadkach superrafizjologicznych poziomów GABA w mózgu, mózg jest w stanie wyrzucić nadmiar GABA. Współczynnik wypływu bariery krew-mózg dla GABA jest około 16 razy silniejszy niż szybkość wchłaniania i jest aktywowany podczas okresów nadmiernych stężeń GABA w tkance neurologicznej, aby zapobiec nadmiernym efektom depresyjnym.
MIT: GABA podnosi hormon wzrostu
Początkowo sądzono, że przyjmowanie GABA zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu, chociaż jest to prawdą w pewnym stopniu wcześniejsze badania oznaczyły "Hormon wzrostu" w bardziej specyficzny sposób. Immunoreaktywny hormon wzrostu (irGH) i immunofunkcyjny hormon wzrostu (ifGH) to dwa analogi, które wydają się być podwyższone in vivo po doustnym podaniu GABA.
Należy zauważyć, że hormon wzrostu występuje w ponad 100 różnych izoformach i że irGH i ifGH mogą nie wywierać takich samych korzyści, typowo związanych z najczęstszą (22 kDa) izoformą hormonu wzrostu. [
Pomimo nieskuteczności GABA w przekraczaniu BBB, wydaje się indukować te zmiany za pomocą środków neurologicznych, a dokładniej reakcji, w której pośredniczy uwalnianie dopaminy na poziomie ponadprzysadkowym.
Trening siłowy a GH
Wpływ GABA na wydzielanie GH wydaje się zmieniać wraz z ćwiczeniem oporowym. Większa ogólna powierzchnia pod krzywą i wyższe wartości szczytowe są odnotowywane wraz z połączeniem suplementacji z ćwiczeniami. Co ciekawe, szczytowa wartość wynosi 30 minut po spożyciu i 75 minut podczas rozmowy przypadku braku ćwiczeń. Te działania wzmacniające mogą być spowodowane wywołanym wysiłkiem działaniem wzmagającym wchłanianie GABA do mózgu.
Chociaż nie stwierdzono w poprzednim badaniu, że wpływ GABA na hormon wzrostu jest bezpośredni (możliwa jest wątrobowa biotransformacja GABA do innych amin), naukowcy podejrzewają, że może tak być.
https://examine.com/supplements/gaba/