HMB - kiedy warto je stosować ?
HMB to znany suplement o dobrym działaniu antykatabolicznym, pozwalającym na utrzymanie aktualnego poziomu tkanki mięśniowej w dłuższym czasie.
HMB – kiedy warto stosować?
Warto zacząć od tego, że HMB nie jest typowym suplementem anabolicznym, a zatem nie należy spodziewać się znacznych przyrostów masy mięśniowej z tytułu jego stosowania. Nie przekreśla to jednak zasadności wykorzystywania tego środka w niektórych przypadkach. Otóż największą skuteczność uzyskujemy przy regularnym, dłuższym stosowaniu. Stosunkowo dobrze sprawdza się jako antykatabolik, pozwalający na ograniczenie nadmiernej degradacji białek naszych mięśni. Szczególnie w przypadku osób, które nie dostarczają właściwych ilości związków budulcowych. Nie dotyczy to wyłącznie protein, ale ogólnego niedożywienia organizmu na zasadzie niedostatku również elementów energetycznych. Podsumowując, HMB może nieco przeszkadzać w przebiegu niektórych procesów anabolicznych, ale jest w stanie chronić przed spadkami poziomu tkanki mięśni.
Dodatkowe zalety
Co więcej, zarówno sportowcy wyczynowi, jak też osoby aktywne fizycznie (bez względu na cel treningowy) są w stanie korzystać z pozytywnych właściwości HMB. Mimo że jest jakby metabolitem leucyny to zaliczamy go do maślanów. Te z kolei, działają bardzo dobrze na układ pokarmowy i jelita stanowiące swoistą bazę dla odporności. Sprawnie funkcjonujący układ immunologiczny w połączeniu z odpowiednim stanem jelit stanowią nieodzowne elementy dla kształtowania sylwetki, w tym budowania muskulatury. Rola HMB w tym zakresie sprowadza się do profilaktyki i ograniczania stanów atroficznych naszych kosmków jelitowych.
HMB a insulina
Warto pamiętać, że HMB spełnia też funkcję mimetyczną względem insuliny. Jednocześnie jest w stanie nieco zmniejszyć wydzielanie hormonu, jak też usprawnić jego działanie względem organizmu.
Co ciekawe, HMB może być z powodzeniem wykorzystywane w przypadku nakładania na siebie dużych obiążeń zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Suplement zaliczamy do swego rodzaju regeneratorów układu nerwowego. Wpływa na tryptofan oraz jego przejście przez barierę krew – mózg. Zatem stosowanie HMB wszędzie tam, gdzie nasz układ nerwowy jest nadwyrężany, w celu ograniczenia zmęczenia na tym tle, jest jak najbardziej zasadne.