Motywacja i rozgrzewka głowy przed treningiem
Wojciech Herra z Psychologii Sportu opowiada o gotowości startowej.
W tym odcinku poruszamy temat tzw. gotowości startowej.
Karol napisał, że kiedy wychodzi na ring, przez pierwsze minuty walki jest punktowany. Dopiero po pewnym czasie odzyskuje formę i jest w stanie nadrabiać punkty. Problem polega na tym, że często właśnie ten początek walki potrafi przesądzić o całym wyniku. Jak sobie z tym radzić?
Mówimy tu o tzw. gotowości startowej. To nic innego jak przygotowanie naszego organizmu do tego, by dobrze funkcjonował.
"Niedogrzana" głowa powoduje, że na początek popełniamy wiele błędów, które doprowadzają do utraty punktów i dopiero utrata każdego punktu powoduje dodatkowy bodziec emocjonalny, który przyspiesza proces rozgrzania.
Jak zatem dobrze poprowadzić rozgrzewkę głowy?
Rozgrzewka głowy jest równie ważna jak rozgrzewka pozostałych części ciała. Szczególnie ważnym elementem rozgrzewki głowy jest pozbycie się złych emocji. Bardzo często przed ważnymi zawodami/walką/meczem pojawia się obawa i stres, które przeszkadzają w efektywnej pracy. Dlatego tak ważne jest pozbycie się złych emocji i zastąpić je pozytywnymi emocjami, np. śmiechem i zabawą. Kluczem do sukcesu jest wykonanie na początku elementów wywołujących radość.
Drugi etap: mobilizacja. Jest to przypomnienie naszemu umysłowi, że jesteśmy mistrzami i możemy doskonale wykonać zadanie przed nami.
Ostatnim elementem jest koncentracja. Ważne, aby skoncentrować się na zadaniu do wykonania, a nie na wyniku.
ZOBACZ TEŻ:
* Talent i predyspozycje do sportu
* Wyciskanie sztangi z Janem Łuką
* Treing pleców z Michałem Karmowskim