Dawid Moremski
Treści:
Witaj. Zawsze powtarzam, że rekompozycja jest możliwa tylko w 3 wypadkach: 1) Jesteśmy osobami początkującymi | 2) Jesteśmy po długiej przerwie od siłowni | 3) Stosujemy środki anaboliczne. W innym wypadku nie jest to możliwe, gdyż jeden proces potrzebuje nadwyżki kalorycznej (proces budowania masy) a drugi deficytu kalorycznego (redukcja tkanki tłuszczowej). Tak jak napisałeś, możliwe jest uzyskanie wrażenia rekompozycji. Mam tutaj na myśli okresy, w których przeplatamy okresy masowe z okresami redukcji. Tutaj już w zależności od tego jaki jest poziom otłuszczenia itd. dobieramy sobie odpowiednio długość danych procesów. Wtedy może się wydawać, że jednocześnie spaliliśmy tkankę tłuszczową i zbudowaliśmy masę mięśniową, jednak jest to tylko i wyłącznie wrażenie. Co do gubienia wody i budowania masy to jest to jak najbardziej możliwe i dochodzi do tego procesu niemalże codziennie :) To tak wszystko w wielkim skrócie, jak będziesz miał jakieś pytania to zadawaj śmiało. Pozdrawiam :)
Witaj. Trudno określić. Zależy od stopnia wytrenowania, jedna dziewczyna przy 16-18% tkanki tłuszczowej (pamiętajmy, że u kobiet zawsze poziom tkanki jest nieco wyższy!) będzie miała widoczne mięśnie brzucha, natomiast u drugiej z takim samym otłuszczeniem nie. Także ciężko tutaj określić. Zerknij sobie na to zdjęcie: http://lh6.googleusercontent.com/H7K3bfLlWVeh5z3HYbpzGEsmGj_YjmiDVVP-hwcSa0YNqAG-USxmmqXlRjFqVE_f9qEuD6EL6Czomx3eCII2MZ8MHA0gKJ6fWjiKAudbtSiGvsJ11EPrss6s887y0Zz5IAg7gj8. Oczywiście nie jest to takie trafne, tak jak wspomniałem wcześniej, u każdego będzie to wyglądało inaczej, ale mniej więcej tak to się przedstawia, jeżeli chodzi o różnice u kobiet i mężczyzn. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam :)
Witaj. Tego czy wymienione przez Ciebie osoby korzystają tylko z ćwiczeń kalistenicznych nie mam pojęcia. To już najlepiej się dowiedzieć u źródła :D Natomiast jeżeli chodzi o samą kwestię rozbudowy mięśni i udoskonalania sylwetki to jak najbardziej można to uzyskać przy takim typie treningu. Natomiast w moim mniemaniu nie jest to optymalne jeżeli chodzi o rozwój mięśni (chodzi tutaj o rozmiar). Najlepszym rozwiązaniem w takim celu jest trening typowo siłowy. Natomiast przy treningu kalistenicznym jest możliwe uzyskanie wyrzeźbionej i w miarę umięśnionej sylwetki, do tego dochodzi funkcjonalność, co często jest pomijane przy treningu siłowym. Oczywiście w obu przypadkach niezbędna jest dieta :) To chyba na tyle. Mam nadzieję, że trochę pomogłem. W razie dalszych pytań - wal śmiało. Pozdrawiam serdecznie :)
Witaj. No to tutaj będzie kwestia sporna. Każdy poleci co innego. Ja nie chcę się tutaj rozpisywać, bo moje stanowisko jest jedno. Jeżeli Twoim celem jest szybsze przybranie na masie i sile (podkreślam, masie i sile (tej statycznej)) to lepszym rozwiązaniem będzie siłownia. Natomiast jeżeli chcesz to połączyć z lepszą funkcjonalnością (nie mówię, że trenujący na siłowni muszą koniecznie ją stracić) to wtedy wybrałbym crossfit. Natomiast przy treningu crossfit rozbudowa muskulatury i siły (tej statycznej) nie będzie taka jak przy typowym treningu siłowym. Tak czy inaczej, jedno nie wyklucza drugiego :) To na tyle. Jeżeli jeszcze jakieś pytanie przyjdzie Ci na myśl to pisz. Pozdrawiam :)
Witaj. To wszystko sprawa indywidualna. To zależy od wielu czynników, Twojej wagi, kaloryczności diety, aktywności jaką wykonujesz, rodzaju diety, którą stosujesz (czy to jest low carb czy low fat). Ja ogólnie mówię, że tłuszczy nie należy się bać (zarówno należy dostarczać te roślinne (jednak tych nie można poddawać obróbce termicznej) jak i te zwierzęce (nasycone - tłuszcze z kokosa to również nasycone, tak na wszelki piszę :D). Tłuszcze odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, gospodarki hormonalnej, układu immunologicznego, są źródłem energii, poprawiają samopoczucie, w nich rozpuszczają się niektóre witaminy (A, D, K, E) i ciągną za sobą również wiele, wiele więcej benefitów. Natomiast ciężko mi określić ile powinieneś ich spożywać. Z reguły polecam od 1g-1.5g na kilogram masy ciała. Może jak napiszesz coś więcej o swojej diecie itd. to będę w stanie coś jeszcze dodać. Na razie to tyle. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam serdecznie :)
Witaj. Ale w jakim celu chcesz wykonywać te brzuszki? Wzmocnić te mięśnie, zbudować ich masę, czy może tak jak większość ludzi błędnie myśli, że poprzez wykonywanie brzuszków spalisz tkankę tłuszczową? Tak więc sprecyzuj bardziej pytanie, wtedy będę w stanie napisać coś więcej :) Tylko napiszę, że jeżeli chodzi o sam trening brzucha przy treningu siłowym to ja polecam od 2 do 3 razy w tygodniu. Mięśnie brzucha bardzo pracują również przy takich ćwiczeniach jak przysiady, martwe ciągi itd., tak więc nie ma co ich przeciążać. Również przy treningu brzucha należy zwrócić uwagę na kolejność wykonywania ćwiczeń. Mało kto wie ale jednak to również ma znaczenie. Zaczynamy od ćwiczenia, które angażuję głównie dolne partie brzucha, następnie przechodzimy od razu bez przerwy do ćwiczenia mięśni skośnych a na samym końcu do ćwiczenia na mięsień prosty brzucha. Przykładowe ćwiczenia w prawidłowej kolejności: wznosy nóg w zwisie, spięcia brzucha ze skrętem tułowia leżąc, spięcia brzucha leżąc. Albo: unoszenie bioder w pozycji "świecy", dotykanie dłońmi pięt leżąc, "allahy". Opcji jest wiele. Co do tych ćwiczeń to należy wykonywać je w formie tak jakby obwodu. Czyli wykonujemy trzy ćwiczenia (różne - kolejność taka jak napisałem wyżej) bez przerwy, następnie odpoczywamy od 30-60sec. i ponownie zaczynamy kolejny obwód. Takie 3-4 obwody, myślę, że starczą. Zakres powtórzeń to już kwestia indywidualna, zależy od wytrenowania, obciążenia ale staraj się wykonywać 12-25 powtórzeń. No i dodam jeszcze od siebie, że w okresie masowym odradzam ćwiczenia mięśni skośnych brzucha z dodatkowym obciążeniem, gdyż im bardziej są one rozbudowane tym nasza talia jest szersza. Mam nadzieję, że pomogłem. W razie pytań wal śmiało. Pozdrawiam serdecznie :)