25 stycznia 2014 18:04 •
Jak poprawić masę ?
Witam mam pytanie dotyczące przyrostu masy . Mam 17 lat ważę 70kg przy wzroście 188cm. Trenuje koszykówkę 5 razy w tygodniu po półtorej godziny + 3 razy w tygodniu treningi siłowe. Staram się jeść około 5 posiłków dziennie ale moja waga nie wzrasta mam problemy z snem (mógłbym spać cały dzień) i czuję się ciągle zmęczony wydaje mi się że sama dieta nic nie zdziała. Nigdy nie brałem żadnych białek ani innych suplementów. Nie mam pojęcia o tym jak je stosować i które byłyby odpowiednie dla mnie. Często mam problem z posiłkami ponieważ od 7 rano do 18 jestem poza domem . Chciałbym się dowiedzieć co mogę zrobić ?
307
4
dodał odpowiedź 25 stycznia 2014 18:09
Witaj, dieta i dietaa ;) --> wejdz sobie whttp://potreningu.pl/kalkulatory/bmr w BMR oblicz zapotrzebowanie i uzupelniej, jak masa dodaj jakies 500 kcal i co tydz dodawaj n po 100 kcal tak zeby tyc okolo 0,5 kg na tydz
makroskladniki : 50 % wegle 30% bialko 20% tluszczy
jedz 5-6 posilkow dziennie
jezeli jestes caly czas ospały moze skonsultuj to z lekarzem mozesz miec jakies problemy z tarczycą wiec mozesz to sprawdzic ;) Pozdrawiam :)
dodał komentarz 25 stycznia 2014 18:27
białko jest to dodatek do Twojej diety ktora masz, jest potrzebne do budowania miesni, jezeli brakuje ci tego bialka mozesz go dodac, a zposilkami musisz sam sobie to zoorganizowac w jakies pojemniki do szkoly zebys mial tych posilkow wiecej zaraz postaram Ci wyslac z czego czerpac bialko, wegle, tluszcze, ---------------------------------------------------> BIAŁKA
Stałe dostarczanie białka jest bardzo ważne, ze względu na to iż nasz organizm nie potrafi ich syntezować.
Źródłami białka są:
* jajka
- jajka jadamy najczęściej na śniadanie, czasem w ciągu dnia. Nie wyrzucamy żółtek, bo są one zbyt wartościowe.
* mięsa
- drób (kurczak, indyk) – ze względu na sporą zawartość białka przy jednoczesnej niskiej zawartości tłuszczu
- wołowina – bardziej wartościowe mięso od drobiu, warto czasem włączać wołowinę do jadłospisu
- wieprzowina – szczególnie te chude części – schab, szynka, czasem można też włączyć do diety karkówkę, wieprzowina jest najbardziej kalorycznym mięsem ze względu na zawartość tłuszczu.
* ryby
- ryby jadamy bez względu na zawartość tłuszczu, tłuste ryby morskie takie jak łosoś, śledź, makrela to poza białkiem bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Warto więc jeść ryby chude jak i tłuste.
* owoce morza
- krewetki, małże…
Białka z mięs i ryb wchłaniają się dużo szybciej niż białka z jaj. W ciągu dnia, kiedy jesteśmy aktywni jest to dość istotne. Więc te źródła białka powinniśmy spożywać w ciągu dnia.
* twarogi
- twarogi jadamy jedynie na noc. To jedyna pora kiedy zastosowanie ma białko o takich właściwościach jak długi czas wchłaniania. Nie jemy 8 godzin, więc potrzebna jest odpowiednia pula aminokwasów przez długi czas. Twaróg jadamy półtłusty, jest mniej przetworzony od chudego. ----------------------------------------------------------------------------------> TŁUSZCZE
Tłuszcze są bardzo ważne dla funkcjonowania naszego organizmu. Są między innymi źródłem energii, utrzymują w odpowiednim stanie nasz układ sercowo-naczyniowy czy układ hormonalny itp.
Powinniśmy też wiedzieć, że odpowiedni stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 jest co najmniej 1 do 4.
Źródłami tłuszczy są:
* tłuste ryby morskie
- to bogactwo dlugołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (DHA i EPA).
- tran – jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tego tłuszczu z ryb. Tran jest numerem 1 na mojej liście suplementów.
- omega-3 – j.w.
* orzechy
- włoskie, brazylijskie, migdały – polecam szczególnie ze względu na zawartość kwasu alfa-linolenowego, który podbija nam zawartość omega-3 ze względu na ciągły deficyt tego w diecie.
* oleje
- lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek
Oleje i orzechy są źródłem roślinnych steroli które również mają wpływ na układ sercowo-naczyniowy i poziom cholesterolu.
Tłuszcze dodajemy do każdego posiłku prócz okołotreningowych. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------->WĘGLOWODANY
Węglowodany są bardzo dobrym źródłem energii, ale nie koniecznie potrzebnym w ciągu dnia. Więc dodajemy je okołotreningowo, ewentualnie do pierwszego posiłku.
Źródłami węglowodanów są:
* nasiona
- kasze, brązowy ryż, ciemne makarony, płatki owsiane, razowe pieczywo
- biały ryż, ziemniaki – dozwolone tylko po treningu.
- miód – naturalne źródło cukrów prostych – glukozy i fruktozy
- owoce – źródło fruktozy ----------------------------------------------------------------------------->WARZYWA
Warzywa dodajemy do każdego posiłku, prócz okołotreningowych. Są one konieczne, utrzymują odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową, zapychają – czyli zajmują w żołądku dużo miejsca nie dając w zamian wiele energii, oraz dostarczają witamin.
dodał odpowiedź 25 stycznia 2014 18:10
1 . oblicz zapotrzebowanie kalorii,białka itp ( kfd.pl ) i odejmij lub dodaj ( -na redukcje + na mase ) 500 kalorii z każdym tygodniem dodawaj po 100-200 kalori ( razem z białkiem,tłuszczami itp ) jak tyjesz więcej niz 1 kg tyg to musisz to musisz dodać kalorie jeśli mniej niz 1 kg to odjąc kalorie żeby śrdenio na 1 tyg chudnąc 1 kg , 2 układasz 5 posiłków na każdy dzień w którch w sumie będzie twoje zapotrzebowanie . Posiłki możesz robić wczesniej a potem poprostu je jesc jak możesz to podgrzać nic innego nie zrobisz .