Czy jajka na dietę?
Pisze z zapytaniem o dozwolona ilosc dzienna jedzenia jajek? I czy dobre jest w diecie na mase?
Witaj,
Jeszcze do niedawna panował pogląd, że jajka nie są zdrowe i nie powinny być często spożywane. Jednak obecnie dietetycy przekonują, że substancje odżywcze zawarte w jajkach wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Jajka zawierają w sobie sporo składników: wodę (prawie 75%), białka (ok. 13%), tłuszcze ( w tym prawie 4% nienasyconych kwasów tłuszczowych). W jajkach znajdziemy tez niektóre witaminy, takie jak: A, witamina D, E, K oraz B2 i B12. Białko jaja kurzego to białko pełnowartościowe, które zawiera wszystkie niezbędne dla funkcjonowania organizmu aminokwasy. Spożywając jajka dostarczamy także organizmowi wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i potasu. Żółtko jaja jest źródłem lecytyny oraz luteiny, stanowiącej ochronę przed promieniowaniem słonecznym i korzystnie wpływającej na wzrok.
Przeciętnej wielkości żółtko jaja zawiera aż 210 mg cholesterolu, co stanowi 80% dziennego zapotrzebowania. Jedząc dwa jajka poważnie wykraczamy poza normę. Nie taki jednak diabeł straszny...chociaż żółtko jaja ma sporo cholesterolu w porównaniu z mięsem czy podrobami. Jak się jednak okazuje, nawet przy większej podaży jajek, nie odnotowuje się znaczącego wzrostu cholesterolu we krwi. To w jaki sposób cholesterol będzie wykorzystany przez organizm, zależy od wielu czynników, m. in od zawartości kwasów tłuszczowych nienasyconych i fosfolipidów w diecie. Jeśli ilość tych składników jest odpowiednia, to nawet wyższe dawki cholesterolu nie są tak szkodliwe. Co ciekawe, żółtko jaja zawiera bardzo korzystny stosunek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do cholesterolu. Ponadto zawiera odpowiednią ilość fosfolipidów, przez co zjedzenie nawet 2-3 jaj dziennie nie powoduje u zdrowego człowieka wzrostu cholesterolu.
Warto wiedzieć, że według niektórych badań codzienna konsumpcja jaj (14 tygodniowo) nie wpływa negatywnie na profil lipidowy. Zaobserwowano również, że dodanie jaj do codziennego menu doprowadza do korzystnych zmian w proporcjach poszczególnych frakcji lipoproteinowych. Innymi słowy, dodanie jaj do diety może korzystnie wpływać na wskaźniki zdrowia metabolicznego i markery ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, takie jak stosunek cholesterolu całkowitego do frakcji HDL oraz stosunek trójglicerydów do HDL.
Reasumując, spożycie 14 jaj tygodniowo nie przyniesie Ci szkody. Co ciekawe Amerykańskie Stowarzyszenie Zapobiegania Chorobom Serca nie zaleca jakiegokolwiek limitu w jedzeniu jajek.