Rotacja węglami, jak układać diete ?
Witaj,
Dietę z rotacja węglowodanów charakteryzuje niskie lub średnie spożycie tłuszczu. Sugerowane spożycie tłuszczy to 0,5-1g/kg masy ciała. Stosunkowo wysokie spożycie białka (2,5-3g/kg masy ciała) ma zabezpieczyć mięśnie przed katabolizmem spowodowanym restrykcjami dietetycznymi. Dostarczanie białka na tym poziomie aktywuje jednocześnie termogenezę poposiłkowa. W zależności od fazy, spożycie węglowodanów sugeruje się spożywać:
-dzień wysokowęglowodanowy: 3-8g/kg masy ciała;
-dzień średniowęglowodanowy: 1-6g/kg masy ciała;
-dzień nisko węglowodanowych: 0,5-4g/kg masy ciała.
Pule węglowodanów dzielimy w dni nietreningowe na 5 posiłków, w dni treningowe natomiast na 3: śniadanie, posiłek przedtreningowy i potreningowy. W pozostałych dwóch posiłkach jemy dania złożone z białek i warzyw nieskrobiowych, o niskim IG bez tłuszczu może to być przykładowo porcja mięsa z warzywami. Tłuszcz spożywamy w jednym lub dwóch posiłkach.
Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dnia bogatego w węglowodany w celu jego superkompensacji, po czym następują dwa dni, podczas których obcinamy węglowodany o 15%. Kończymy dniem o niskiej podaży węglowodanów i wracamy do dnia o wysokim spożyciu węglowodanów.
Z założenia dieta rotacyjna ma sprzyjać utracie tkanki tłuszczowej, wiec jest zaliczana do diet redukcyjnych. W odróżnieniu jednak od ,,klasycznych" diet niskokalorycznych oszukuje organizm nie pozwalając mu przestawić się na tryb załamania metabolicznego, które skutkuje zbyt wysoka odpowiedzią insulinowa i odkładaniem energii w postaci tłuszczu.