14 listopada 2014 16:19 •
Ostre mdłości po ćwiczeniu brzucha.
Witam!
Mam 19 lat i ćwiczę od kilku miesięcy, lecz mam problem z ćwiczeniem mięśni brzucha.
Po kilku seriach, które nie są dla mojego brzucha wyczerpujące (nie czuję, że mięśnie pracowały), odczuwam mdłości i robi mi się słabo a do tego robię się blady. Nie mam zielonego pojęcia, czym to może być spowodowane. Nie robię wyczerpujących ćwiczeń (brzuszki, brzuszki ze skrętem, trochę na siłowni na maszynach w małych seriach).
Chciałbym sobie wyrzeźbić brzuch i nie wiem jak mam to zrobić z tym dokuczliwym problemem. Proszę o porady.
Pozdrawiam
Mam 19 lat i ćwiczę od kilku miesięcy, lecz mam problem z ćwiczeniem mięśni brzucha.
Po kilku seriach, które nie są dla mojego brzucha wyczerpujące (nie czuję, że mięśnie pracowały), odczuwam mdłości i robi mi się słabo a do tego robię się blady. Nie mam zielonego pojęcia, czym to może być spowodowane. Nie robię wyczerpujących ćwiczeń (brzuszki, brzuszki ze skrętem, trochę na siłowni na maszynach w małych seriach).
Chciałbym sobie wyrzeźbić brzuch i nie wiem jak mam to zrobić z tym dokuczliwym problemem. Proszę o porady.
Pozdrawiam
4182
5
dodał odpowiedź 14 listopada 2014 16:59
Jedz jakieś 1,5 - 2 godziny przed treningiem, przy ćwiczeniach na mięśnie brzucha nie spożywaj dużych ilości wody. Po za tym to, czy będziesz spalał tłuszcz, zależy głównie od diety, bez niej nie będzie dużych efektów. Dobrym rozwiązaniem na redukcji jest trening 4-dniowy Push&Pull lub 3-dniowy Push&Pull&Legs. Co do diety:
Najpierw policz w kalkulatorze kalorii np. na Potreningu.pl ile jesz normalnie. Dzięki temu będziesz wiedział, ile jadłeś na codzień. Jeśli chodzi o dietę redukcyjną, to obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=Y4buo_J9Jdw Kalorie od normalnego jedzenia odejmuj powoli(100-200 na tydzień) aż dojdziesz do zapotrzebowania kalorii na redukcji(z filmiku). Kalorie i makroskładniki możesz liczyć w kalkulatorze kalorii np. na Potreningu.pl
Unikaj mleka, owoców(dużych ilości), fast-foodów, słodyczy, potraw wysokotłuszczowych, napojów słodzonych czy jogurtów. Do liczenia kalorii będzie Ci potrzebna waga kuchenna.
Gotowe szablony posiłków diety redukcyjnej masz w Internecie. Na śniadanie polecam owsiankę z jajkami gotowanymi na twardo, na miękko lub formie omleta czy jajecznicy. Do mięsa typu pierś z kurczaka, wątroba drobiowa czy chociażby podudzie z indyka bez skóry albo udko z kurczaka bez skóry polecam ryż lub kaszę gryczaną oczywiście z warzywami. Na ostatni posiłek przed snem najlepiej spożyć jakieś wolnowchłanialne źródło białka np. kazeinę, twaróg czy serek wiejski lub rybę z węglowodanami typu chleb żytni razowy/pełnoziarnisty. Braki białka w diecie możesz uzupełniać odżywką białkową np. Trec Whey 100. Uczucie głodu możesz minimalizować poprzez jedzenie warzyw(np. pomidor,ogórek,kalafior) między posiłkami oraz spożywanie płynów: wody, herbaty zielonej czy napojów typu "zero"
Do diety i treningu siłowego należy dodać trening trening tlenowy: cardio lub aerobowy np. bieganie, jazda na rowerze czy orbitrek. Wysiłek tlenowy powinien trwać od 30 do 60 minut(cardio do 45 minut, aeroby do 60 minut. Można zacząć od 3 treningów tygodniowo po 30 minut. Wraz z postępami redukcji tkanki tłuszczowej należy zwiększać ilość lub długość treningu. Innym rodzajem treningu jest trening beztlenowy(przy dobrej kondycji) np. interwały czy tabatę. Należy go wykonywać do 30 minut. Podczas redukcji tkanki tłuszczowej należy podkręcać metabolizm, jednym ze sposobów na podkręcenie oprócz treningów są ostre sosy i przyprawy. W razie zastoju w redukcji należy stosować cheat meale co 1-2-3 tygodnie w postaci jednego wysokokalorycznego posiłku w ciągu jednego dnia typu pizza czy kebab itp.
dodał odpowiedź 14 listopada 2014 19:20
Bardzo dziękuję za wyczerpującą wypowiedź :)
Generalnie większość z tego, co napisałeś wiedziałem. Jestem w tym momencie na masie.
Jestem typowym ektomorfikiem, nie mam dużej ilości tkanki tłuszczowej i brak tendencji do tycia.
Rozpisałeś mi częściowo dietę, częściowo trening i sposoby liczenia kalorii itp. ale nie końca wiem jaki ma to wpływ na mój problem.
Otóż wszystkie partie ćwiczę normalnie, bez żadnych skutków ubocznych. Problem jest tylko z mięśniami brzucha. Wątpię, żeby dieta miała na to aż taki wpływ. Być może ma to coś wspólnego z wodą, chociaż jej też nie piję dużo. Zdaje sobie sprawę z tego, że żeby wyrzeźbić brzuch, muszę zredukować tkankę tłuszczową ale z tym raczej sobie poradzę. Jedynym moim problemem jest to, że nie mogę go ćwiczyć bo występują u mnie mdłości. Oczywiście zastosuję metody, które mi podałeś a w szczególności posiłki (może to jednak pomoże) ale wydaje mi się, że nie przez to mam mdłości. Jeszcze raz dzięki za odpowiedź! :)
dodał odpowiedź 14 listopada 2014 20:57
Witaj,
Bardzo zastanowił mnie fakt, że tylko przy brzuchu masz taki problem. Może to być wina oczywiście posiłku przed treningowego, który może powodować mdłości. Lecz jeśli podczas normalnych ćwiczeń nic się nie dzieje. Proponowałbym udać się do lekarza i wziąć tak dla pewności skierowanie na USG jamy brzusznej czy czasami coś nie wywołuje tych mdłości. Pozdrawiam
dodał odpowiedź 15 listopada 2014 22:06
Kanał Zapytaj Trenera mam obcykany :)
Ćwiczenia na pewno robię poprawnie technicznie ale postaram się lepiej skupić na oddychaniu, może w tym leży problem (tak przy okazji - macie jakieś porady dotyczące oddychania, aby się porządnie dotleniać?).
Jem dosyć lekkie śniadanie, które dostarcza mi energii i nie przeciąża żołądka. Po śniadaniu i tak mija jakieś 1.5 - 2 godz najmniej zanim zacznę ćwiczyć brzuch.