Woda kokosowa - naturalny izotonik
Woda kokosowa to jeden z top produktów roku 2016. Napój do tego stopnia uniwersalny, że podczas II wojny światowej przetaczano go dożylnie żołnierzom, gdy skończyły się zapasy krwi. Oprócz właściwości izotonicznych ten rześki płyn spożywany regularnie, może działać prewencyjnie w chorobach serca oraz obniżać ciśnienie. Badania wykazały także jego działanie przeciwzapalne oraz przyspieszające procesy gojenia. Jest również uważany za doskonałe antidotum na przedawkowanie etanolu, czyli na przysłowiowego kaca.
Woda kokosowa: co to właściwie jest?
Przezroczysty płyn znajdujący się we wnętrzu młodych, niezupełnie dojrzałych owoców kokosa. Pojedynczy owoc może zawierać od 200 ml do nawet 1 litra wody kokosowej. Nie można jej pomylić z mleczkiem kokosowym, które jest zalanym wrzątkiem miąższem dojrzałych owoców kokosa. W przeciwieństwie do mleczka, woda kokosowa jest uboga w tłuszcze, natomiast zwiera dużo potasu, składników mineralnych oraz witamin.
Woda kokosowa: doskonały skład
Wśród składników mineralnych, w wodzie kokosowej znajdziemy wspomniany wcześniej potas, ale także wapń. Idealna zawartość cukrów oraz doskonała proporcja glukozy do fruktozy sprawia, że napój ten w odpowiedni sposób nawadnia organizm, dlatego godnie staje naprzeciw sztucznym izotonikom, a jego naturalne pochodzenie przyciąga amatorów nieprzetworzonej żywności.
Oprócz butelkowanej wody kokosowej w sklepach możemy spotkać również dosyć specyficznie wyglądające młode owoce kokosa. W tym przypadku co prawda trzeba nieco bardziej się natrudzić, aby wydobyć cenny płyn ze środka, ale za to świeży smak (zwłaszcza, jeśli wsadzimy owoc na kilka godzin do lodówki) rekompensuje trudy.
Co mówią badania naukowe nt. wody kokosowej?
Wyższość wody kokosowej nad tradycyjnym izotonikiem wykazało badanie opublikowane w Journal of Physiological Anthropology and Applied Science. Uczestnicy badania mieli za zadanie biec z intensywnością 60% VO2max tak długo, aż utracili około 2,8% masy ciała. Następnie przez 2 godziny po zakończeniu ćwiczenia spożywali wybrany napój w ilości 120% utraconego płynu.
Pomimo braku statystycznie istotnych różnic pomiędzy stopniem nawodnienia po 2h przyjmowania napoju izotonicznego i wody kokosowej, osoby z grupy przyjmującej wodę z kokosa deklarowały brak uczucia pełności w żołądku i mdłości po spożyciu dużej ilości płynu w porównaniu do innych napojów. Może to oznaczać, że przyjmując wodę kokosową po wysiłku, wypijemy jej więcej, niż gdybyśmy wybrali wodę lub napój izotoniczny, dzięki czemu zdecydowanie szybciej uzupełnimy straty wody i elektrolitów usuniętych z potem, a węglowodany obecne w wodzie koksowej pozytywnie wpłyną na odbudowę zasobów glikogenu wykorzystanego podczas ćwiczeń.
Niestety, póki co elementem skutecznie odstraszającym amatorów wody kokosowej jako napoju izotonicznego jest jego cena, która waha się pomiędzy 8, a 12 zł za 500 ml oraz nadal niewielka dostępność. W porównaniu do niespełna 3 zł za 750 ml napoju izotonicznego dostępnego w niemalże każdym mniejszym lub większym sklepie, na tym obszarze woda kokosowa wypada dosyć słabo.
Co mówią badania naukowe nt. wody kokosowej?
Ale, jeżeli wiórki kokosowe często goszczą w Twojej owsiance, mąka kokosowa stanowi podstawę każdego pieczonego przysmaku, a mleczko kokosowe dodajesz do niemal każdej przygotowywanej potrawy - woda kokosowa też jest dla Ciebie! Delikatnie mętna o orzeźwiającym smaku, dostarczy Ci zarówno cennych składników, jak i przyjemności.
Zobacz również
Precyzyjne spalanie tkanki tłuszczowej