Stawy: Jak o nie dbać?
Stawy to element bez, którego wykonywanie ruchów byłoby praktycznie niemożliwe. Z tego powodu musimy o nie odpowiednio dbać. Jakub Mauricz tłumaczy jak prawidłowo zadbać o stawy.
Problem ze stawami może mieć dwie podstawowe przyczyny.
Stawy - problemy biomechaniczne
Nieodpowiednie wektory naszej biomechaniki - złe prowadzenie ruchów np. wykonywanie przysiadów schodząc kolanami do wewnątrz. W tej przyczynie zawierają się również wszelkiego rodzaju przykurcze mięśniowo-powięziowe, które poruszają naszymi tkankami twardymi w trakcie ruchu. Mowa tutaj np. o lateralizacji rzepki(w przypadku nierównej wielkości głów mięśnia czworobocznego rzepka zostaje ściągnięta albo do wewnątrz albo na zewnątrz przez co nierównomiernie się wyciera). Jedyną pomocą na tego typu schorzenia może być rehabilitacja, trening funkcjonalny oraz podstawowa znajomość zasad biomechaniki.
Stawy - problemy żywieniowe
Podstawą w odpowiednim dbaniu o stawu jest dieta a konkretnie dieta bezglutenowa. Kiedy mamy problem z przesiąkliwością jelit, gluten zaczyna wędrować po naszym organizmie a kiedy dostaje się do tkanki chrzęstnej powoduje jej prószenie. W wyniku czego traci ona elastyczność, trwałość i gładkość. Tak więc dopóki nie uporamy się z nieszczelnym jelitem i będziemy jedli gluten nie uda nam się poprawić stanu naszych stawów.
Stawy - suplementacja
Problem z nieszczelnością jelit możemy rozwiązać przez suplementację glutaminą. Suplementację glutaminą można stosować w ilości od 5 do 15 gram dziennie maksymalnie przez okres 2-3 miesięcy. Receptory glutaminy po pewnym okresie czasu się wysycają dlatego też zaraz po suplementacji glutaminy warto skorzystać z tauryny w ilości 2-3 gramy również przez 2-3 miesiące. Glutamina, ze względu na jej tonizujące właściwości, lepiej suplementować przed snem. Tauryna natomiast działa podobnie do BCAA i HMB tak więc wygodniej suplementować ją w godzinach porannych.
O zdrowiu naszych stawów decyduje również ilość kolagenu w organizmie. Resytenza kolagenu w naszym ciele trwa około 10-12 miesięcy więc dobrym połączeniem może być zastosowanie naturalnej bazy kolagenowej w postaci zupy mocy. Rosół oparty na kurzych łapkach, kościach udowych, kurkumie(działającej przeciwzapalnie) i occie jabłkowym, który "wyciąga" składniki mineralne z poszczególnych składników.
W celu stworzenia pełnej ochrony dla stawów oraz poprawy funkcjonowania organizmu możemy skorzystać z szeregu środków przeciwzapalnych. Naturalnymi środkami przeciwzapalnymi, nie niszczącymi flory bakteryjnej jelit, mogą być ipraflawon, kwas bosweilowy, koci pazur i czarci pazur. Te elementy możemy dodać do naszej suplementacji, dzięki nim nasz organizm będzie mniej narażony na zapalenie stawów.
Ostatnim elementem pomagającym w ochronie i regeneracji stawów będą źródła siarki organicznej(metylosulfonylometan) czyli inaczej MSM. Do suplementacji MSM jako wsparcie można dodać witaminę c. Innym wyjściem może być glukozamina lub chondroityna w formie siarczanów, które wpłyną na budowę waszych stawów.
Podsumowując, aby mieć zdrowe stawy musimy:
- uszczelnić jelita
- odrzucić gluten z diety
- zbudować bazę kolagenu
- dostarczyć składniki wspierające budowę stawów - MSM, witamina C, cynk, glukozamina, chondroityna.
Zobacz też:
- Beztłuszczowa masa mięśniowa - problem z jej uzyskaniem
- BCAA czy białko przed treningiem?
- Dieta redukcyjna dla początkujących