Czy jedząc błonnik trzeba pić dużo wody i dlaczego?
Codziennie wieczorem piję siemię lnianę ponieważ mam złą przemianę materii,dowiedziałam się z pewnych źródeł że przy błonniku trzeba pić dużo wody ponieważ jest wtedy odwrotny skutek czyli wzdęcia i zaparcia.Czy naprawdę tak jest? Chodzi o picie dużej ilości wody w ciągu całego dnia czy zaraz po wypiciu siemienia? Proszę o odpowiedź,z góry dzięki :)
Pozdrawiam
Witaj.
Nasiona lnu wpływają bardzo korzystnie na prace układu pokarmowego. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nasiona te w obecności płynów wydzielają śliską otoczkę, w obecności której wszelkie uszkodzenia w obrębie przełyku, żołądka oraz jelit mają doskonałe warunki do gojenia się.
Siemię lniane zawiera także spore ilości błonnika, który pomaga w walce z zaparciami. Błonnik pokarmowy wchłania także pewną ilość cholesterolu, dzięki czemu jego stężenie we krwi spada. Oprócz tego ziarenka lnu są korzystne dla osób cierpiących na nadkwasotę, poprawiają koncentrację, nawilżają śluzówkę podczas zapalenia gardła i oskrzeli, działają przeciwgrzybiczo i antyutleniająco, pomagają łagodzić objawy menopauzy, nawilżają suche włosy, działają kojąco na skórę atopową.
Oprócz tego, siemię lniane to także bogactwo witaminy E, cynk, lecytynę, flawonoidy i fitoestrogeny oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. Zawartość tłuszczu roślinnego waha się tutaj 38-44%, z czego ok 60% stanowią kwasy tłuszczowe omega 3, pozostałe ok. 40% to kwasy tłuszczowe omega 6.
Jak wynika z badań, dzięki obecności antyoksydantów, błonnika pokarmowego oraz działania przeciwzapalnego w obrębie przewodu pokarmowego, nasiona lnu mają działanie antykancerogennie. Siemię lniane może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworu przewodu pokarmowego, prostaty, woreczka żółciowego i wielu innych narządów.
Siemię lniane można przyjmować na wiele sposobów, najpopularniejsze są odwary oraz napary. W celu wykonania odwaru, łyżkę siemienia zalej szklanką letniej wody i gotuj na wolnym ogniu przez 15 min. Odstaw, po wystudzeniu przecedź odwar. Pij po pół szklanki dwa razy dziennie jako środek łagodzący podrażnienia żołądka. Nieco łatwiej przyrządzisz napar z siemienia. W tym celu łyżkę nasion zalej szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na 15 minut. Pij napar rano i wieczorem. Taki napar jest bardzo pomocny w razie wystąpienia zaparć.
Jak słusznie zauważyłaś, spożycie siemienia lnianego jak również innych produktów bogatych w błonnik pokarmowy wymaga przyjmowania odpowiedniej ilości wody. Błonnik w jelicie grubym wchłania wodę. Jeśli nie będzie odpowiedniej ilości wody stolec będzie twardy i gesty, co może powodować zaparcia. Aby temu zapobiec należy przyjmować w ciągu dnia przynajmniej 2 litry wody. Oczywiście, jeśli jest gorąco lub trenujesz wskazane są większe ilości płynów. Należy przy tym zaznaczyć, że zbyt duże ilości błonnika pokarmowego utrudniają wchłanianie niektórych leków, np. środków antykoncepcyjnych, dlatego należy zachować przynajmniej dwu godzinny odstęp między spożyciem produktu bogatego w błonnik a zażyciem leku. Nadmiar błonnika może również utrudniać wchłanianie minerałów, takich jak np. żelazo, cynk, wapń. Optymalna dzienna dawka siemienia lnianego to 1-2 łyżki.