Aminokwasy BCAA czy Glutamina → Co wybrać?
Aminokwasy BCAA i glutamina to podstawa suplementacji wielu dyscyplin sportowych. Przede wszystkim służą sprawniejszej regeneracji oraz ochronie mięśni. Znacznie przyczyniają się do rozwoju muskulatury, przyrostów beztłuszczowej masy ciała i podniesienia parametrów fizycznych.
Aminokwasy BCAA czy glutamina – co wybrać?
Nie należy rozpatrywać tych suplementów jako konkurencyjne! Najlepszą opcją będzie umiejętne połączenie obu środków, odpowiednio do potrzeb. Zarówno aminokwasy rozgałęzione, jak i glutamina spełniają istotne funkcje w kwestiach poprawy sylwetki, zdrowia oraz samopoczucia. Do ciężkiego treningu trzeba się odpowiednio przygotować. Dawka aminokwasów rozgałęzionych przed rozpoczęciem wysiłku okazuje się dobrym pomysłem. Głównie z uwagi na fakt ich specyficznej budowy. Szkielet łańcucha bocznego złożony jest z atomów węgla i cząsteczek wodoru. Uwalnianie aminokwasów BCAA odbywa się w mięśniach szkieletowych. Wówczas dochodzi też do spalania szkieletów węglowych, co de facto stanowi zastrzyk niezbędnej energii. Z kolei reszty azotowe po dalszych przemianach doprowadzają do nasilenia produkcji alaniny i tym samym przyczyniają się do sprawnego przebiegu glukoneogenezy. W skrócie: energia! Dodatkowo, mechanizm energetyczny jest ściśle powiązany z regeneracją oraz budowaniem muskulatury.
Glutamina z kolei pełni rolę transportera azotu. W celu uzyskania większych i szybszych przyrostów beztłuszczowej masy ciała należy zadbać o utrzymanie dodatniego bilansu azotowego. Jest on związany z metabolizmem białka, czyli budulca mięśni. Dodatni bilans oznacza przewagę anabolizmu nad katabolizmem i stwarza odpowiednie warunki do poprawy sylwetki.
Najlepsze połączenie Aminokwasy BCAA + Glutamina
W trakcie wysiłku włókna mięśniowe ulegają uszkodzeniom. W celu naprawy ubytków i zastąpienia uszkodzonych elementów strukturalnych potrzebujemy aminokwasów, szczególnie BCAA. Są one elementami, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie syntetyzować, a musimy dostarczać z zewnątrz. Organizm wyczuwając ubytek choćby jednego z nich, nie ma możliwości przeprowadzenia maksymalnej odnowy będącej kluczowym elementem budowania masy mięśniowej czy zachowania poziomu muskulatury. Aminokwasy BCAA pobudzają procesy anaboliczne i przyczyniają się do sprawniejszej regeneracji w krótszym czasie.
Ogromny wpływ na możliwości fizyczne i poprawę wyników mają stan naszych jelit, który poniekąd warunkuje odporność, trawienie i wchłanianie elementów odżywczych. Wszystko jest ze sobą powiązane. W uzyskania jeszcze lepszych rezultatów treningowych najlepiej połączyć aminokwasy rozgałęzione z glutaminą, która sprzyja uszczelnianiu jelit. Zatem glutamina między posiłkami, natomiast aminokwasy BCAA przed treningiem oraz do popijania w trakcie wysiłku.